Wyprawka dla przedszkolaka 0
Wyprawka dla przedszkolaka

Wielkimi krokami zbliża się wrzesień... najtrudniejszy czas dla dzieci, rodziców i nauczycieli w przedszkolach. Przez adaptację maluchów przechodziłam kilka razy i patrząc z perspektywy wychowawcy w przedszkolu wydaje mi się,
że najtrafniejsze będzie tu stwierdzenie: "Tylko spokój może nas uratować" :)


Sierpniowe (w niektórych placówkach również czerwcowe) dni adaptacyjne to bardzo potrzebny czas dla każdego rodzica i malucha rozpoczynającego przygodę z szeroko pojętą "edukacją". Dzieci poznają nowe miejsce, rówieśników i Panie, które będą towarzyszyć im każdego dnia. Rodzice otrzymują natomiast "listę sprawunków". W zależności od możliwości budżetowych placówki wyprawka do przedszkola państwowego bywa rozbudowana o artykuły papiernicze, przedszkola niepubliczne natomiast zapewnią dzieciom część niezbędnych pomocy.

 Dla obu typów przedszkoli i żłobków na liście znajdą się jednak elementy wspólne:

  1. Pierwsze i najważniejsze! - ulubiona zabawka – należy jednak podkreślić, że nie chodzi tutaj
    o duży wóz strażacki czy domek dla lalek z wyposażeniem :) Najbardziej sprawdza się przytulanka, lub coś co towarzyszy Twojemu maluchowi najczęściej. 

Jeśli chodzi o zabawki typu samochodziki, lego, itp – ze względu na kolory bywają początkiem konfliktów wśród małych dzieci, które nie rozumieją jeszcze, że coś nie należy do nich a ze względu na wielkość łatwo mogą się zgubić – z doświadczenia wiem, że poszukiwania ludzika, lub małej laleczki mogą trwać wieczność :)

  1. Kocyk i poduszka – i tu należy dodać, że śpiwór lub kołdra to nie to samo :) Leżaczki są zazwyczaj dopasowane wielkością do dzieci. Gruba kołdra z poszewką często zabiera bardzo dużo miejsca a dziecku po prostu jest pod nią za gorąco co często powoduje, że budzi się spocone
    i zgrzane – szczególnie w sezonie wiosenno-letnim.

Niektóre przedszkola praktykują również pidżamki (szczególnie miejskie) w placówkach              niepublicznych zazwyczaj maluchy pozostają w koszulkach i bieliźnie (niektóre uparciuchy nie chcą  nawet zdejmować rajstop)

Leżakowanie jest dla dzieci trudnym czasem, dlatego przyda się tutaj ulubiona zabawka (punkt 1szy), która kojarzy się z domem i pomoże maluchowi zasnąć.

 

  1. Ubranka na zmianę – w ferworze zabawy dzieci często po prostu zapominają o toalecie lub przypomina im się to, gdy jest już za późno. Dlatego nie oszczędzajmy na zapasowej bieliźnie i skarpetkach :)

 Pomijając fakt wyprawki dbajmy o to, aby ubierać dzieci w wygodne ubrania, które łatwo jest nałożyć i zdjąć.

 

  1. Kapcie – oczywista oczywistość, ale... maluch nie potrafi zawiązać sznurowadeł a pomijając fakt bezpieczeństwa przy rozwiązanej sznurówce lepiej gdy dziecko uczy się samodzielności i ubranie oraz zdjęcie kapci nie jest dla niego niepotrzebnym stresem – dlatego najlepiej sprawdzi się zwykłe wkładane obuwie z antypoślizgową powierzchnią.

 

  1. Artykuły higieniczne: chusteczki nawilżane i higieniczne – większość przedszkoli prosi aby okresowo je przynosić. Szczoteczka i pasta do zębów – obowiązkowo.

 

Rozpoczęcie przygody ze żłobkiem lub przedszkolem to ogromne wyzwanie dla dziecka jak i dla mamy. Początki zawsze są trudne, jednak nadejdzie takie popołudnie w którym Wasz maluch będzie tak pochłonięty zabawą, że nie będzie chciał wracać do domu :)

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Blog chmura tagów

Złożenie zamówienia oznacza akceptację regulaminu sklepu. Po złożeniu zamówienia otrzymasz, na wskazany adres e-mail, informacje o kolejnych etapach jego realizacji. W razie konieczności obsługa sklepu będzie się z Tobą kontaktować także telefonicznie. Pamiętaj, że przysługuje Tobie prawo odstąpienia od umowy, bez podania przyczyny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl