Co widzisz Twój maluszek? 0
Co widzisz Twój maluszek?

Brytyjski  lekarz Romesh Angunawela specjalista od chirurgii oka pokazał nam, jak rozwija się wzrok w pierwszym roku życia dziecka. Swoje obserwacje przekazał w bardzo interesujący sposób – za pomocą krótkiej animacji:

 
W pierwszych dniach życia dziecko widzi niewyraźne czarno-białe obrazy. Chroni go to przed nadmiarem bodźców pozwalając na stopniowe poznawanie świata.  Z każdym miesiącem jego wzrok staje się coraz bardziej wyraźny i nabiera kolorów by w pełni ukształtować się w okolicach 2-go roku życia.

Wzork Paper Smile blog

Foto. @natalia_bartosiak

Przełomowym momentem w rozwoju wzroku, jest czas pierwszych 2-3 miesięcy życia, kiedy to pojawia się tzw. widzenie stereoskopowe (jest to umiejętność obu oczu do równoczesnego widzenia tych samych aspektów danego obiektu). W tym okresie Twój maluch potrafi już śledzić wzrokiem niezbyt szybko poruszający się obiekt.


Zdobywając kolejne umiejętności takie jak obracanie się na brzuszek czy unoszenie główki polepsza  zakres widzenia oraz doskonali postrzeganie, kojarzenie i zapamiętywanie. Od 6-go miesiąca życia dziecko lepiej postrzega otaczający je świat – kształty, wielkość oraz położenie np. zabawek.

Foto. @goszin; @seelibra ; @pluciennikjulia


Odpowiednia stymulacja jest niezbędna do prawidłowego rozwoju zmysłu wzroku, dlatego warto dbać o to od pierwszych dnia życia maluszka. Dobrze, aby pierwsze zabawki Twojego dziecka były bodźcami wzrokowymi. Od pierwszego miesiąca życia warto rozpocząć przygodę z kartami kontrastowymi, książeczkami oraz zabawkami w żywych kolorach (czerwonym, żółtym niebieskim oraz zielonym ) z wyraźnie zaznaczonymi konturami.


Pamiętajcie jednak o zasadzie naprzemienności pokazując obrazki raz z lewej, raz z prawej strony  aby wspierać prawidłowy rozwój obu stron ciała dziecka.

 

Komentarze do wpisu (0)

Blog chmura tagów

Złożenie zamówienia oznacza akceptację regulaminu sklepu. Po złożeniu zamówienia otrzymasz, na wskazany adres e-mail, informacje o kolejnych etapach jego realizacji. W razie konieczności obsługa sklepu będzie się z Tobą kontaktować także telefonicznie. Pamiętaj, że przysługuje Tobie prawo odstąpienia od umowy, bez podania przyczyny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl